Aktualności

„Jeszcze ja­” - warsztat plastyczny na wystawie „Plakat - remediacje”, Spotlight Kids

23-09-2016

„Jeszcze ja­” - sekwencje z wyobraźni na wystawie „Plakat - remediacje”

 

Warsztat plastyczny dla dzieci od 7 lat, prowadzenie: Spotlight Kids

 

Ilość miejsc: 25, prosimy rezerwować mailem na adres: molasinska@mnw.art.pl

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie – Magdalena Olasińska, asystentka kuratora wystawy

 

Data: 25 września 2016, godz. 12.00 - 13.30

 

Warsztat i oprowadzanie w cenie biletu.

 

Jesteśmy na wystawie „Plakat – remediacje”. Wiele prac, które tu zobaczymy zostało stworzonych przez artystów lub projektantów zaangażowanych we wspieranie konkretnych idei. Jak oni pracują? Jak przekładają swoją myśl na obraz? Spróbujemy popracować chwilę tak jak oni. Pomyślmy o rzeczach. Które lubimy, o których marzymy. Które pierwsze przychodzą nam na myśl. Jak możemy je przedstawić, opowiedzieć za pomocą rysunku, jakie rzeczy zobaczą w tym rysunku inni? Za pomocą osobistych galaktyk wolnych skojarzeń stworzymy wspólny kosmos podążających za sobą obrazów/plakatów.

 

Zaczynamy od rysowania czegokolwiek. Mamy na to tylko kilka sekund. Ale co to znaczy, narysować cokolwiek? Cokolwiek jest bardzo trudne do narysowania. Wobec tego zacznijmy od zapisania ulubionych rzeczy. Piszemy jak najszybciej, aż skończą się błyskawiczne pomysły. Lista nie może być poważna! Rozłóżmy teraz słowa przed sobą i spróbujmy wyobrazić je sobie jako rzeczywiste przedmioty. Może ułożone obok siebie nabiorą nowych znaczeń? Wybierz kilka z nich i potraktuj je jak trampolinę do pomysłu na dzieło. Zrób kilka szkiców i zamień słowa na rysunek. Następnie oddaj go osobie, która rysuje obok ciebie. Twoja gotowa praca stanie się teraz inspiracją dla kolejnego twórcy. Znaczenie rysunku pójdzie sobie na spacer (trochę jak w zabawie w głuchy telefon). Jakie skojarzenia posunie ci praca kolegi/koleżanki? Pamiętaj, żeby jakiś element był czytelnym łącznikiem- kolor, kształt, temat. Twoje skojarzenia wędrują dalej, i nie wiadomo, jaki kierunek odnajdą.

Kiedy wszystkie prace/plakaty zostaną zobaczone i odczytane na nowo, ułożymy je obok siebie. Co opowiedzą o sobie razem, zobaczymy sami!

 

Warsztaty są ćwiczeniem patrzenia na plakat w taki sposób, jak patrzymy na dzieło artysty, szukając w nim ciekawych i ważnych znaczeń. Dzieci wychowujące się dziś w mieście traktują plakat raczej jako część nieczytelnej gmatwaniny struktur współczesnego miasta, co najwyżej spogląda na nich z góry gigantyczny piłkarz albo jego narzeczona. Warto im przypomnieć o tym, że nie jesteśmy tylko widzami, że ze zwykłych zdarzeń i przedmiotów można stworzyć ciekawą i piękną opowieść, jeśli tylko będziemy chcieli poświęcić temu trochę pracy i uwagi.