Aktualności

Otwarcie wystawy „Plakat - remediacje”

07-06-2016

Ekspozycję, zatytułowaną „Plakat – remediacje”, można będzie oglądać od 12 czerwca (niedziela) bieżącego roku w warszawskim Muzeum Plakatu. Z okazji 50-tej rocznicy na zlecenie organizatorów Międzynarodowego Biennale Plakatu powstała nowa wystawa zgłębiająca przeszłość, teraźniejszość i przyszłość tej formy komunikacji graficznej. Jej celem jest analiza zjawiska szybkiej transformacji konwencjonalnego plakatu w erze wszechobecnych ekranów cyfrowych i mediów społecznościowych. Dowiedzie ona ponadto, wbrew niektórym komentarzom, że Internet wcale nie zabija plakatu. Zmienia się tylko medium za sprawą technologii cyfrowej.

 

Zmiana ta oznacza niekiedy, że plakat przybiera całkowicie nową formę, na przykład reklamy na interaktywnym billboardzie, przykuwającej uwagę przechodniów krzykliwością, a czasem również niepokojącą treścią. W innych okolicznościach, takich jak konflikt, który wybuchł na kijowskim Majdanie w 2013 roku lub na placu Tahrir w Kairze w 2011 roku, Internet był środkiem pozwalającym na bieżąco puszczać w obieg proste, ręcznie wykonane plakaty.

 

Wpisując się w tradycję Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, wystawa „Plakat – remediacje” jest prawdziwie globalną ekspozycją obejmującą projekty z Europy, Bliskiego Wschodu, Chin, Korei oraz Ameryki Łacińskiej i Północnej. Towarzyszy jej pokaz dziesięciu najlepszych prac wyłonionych w konkursie na animację plakatu. Więcej o konkursie >>

 

Plakat – remediacje

Kurator: David Crowley

 

Muzeum Plakatu w Wilanowie

ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16

12 czerwca – 25 września 2016

 

Godziny otwarcia: 
poniedziałki 12.00 - 16.00 (wstęp bezpłatny)
wtorki-niedziele 12.00 - 18.00

Ostatnie wejście 30 min. przed zamknięciem Muzeum.