Aktualności

Plakat, czyli twoja wiadomość dla świata - warsztat na wystawie

09-09-2016

Plakat, czyli twoja wiadomość dla świata.

 

Warsztat dla dzieci od 7 lat, prowadzenie: Spotlight Kids http://www.spotlightkids.pl/

 

Ilość miejsc: 25, prosimy rezerwować mailem na adres: molasinska@mnw.art.pl

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie – asystentka kuratora wystawy, Magda Olasińska

 

Data: 11 września 2016, godz. 12.00 - 13.30

 

Warsztat i oprowadzanie w cenie biletu.

 

Jesteśmy w Muzeum Plakatu. Co to za miejsce? W tym muzeum plakaty się spotykają. Stare i nowe. Piękne i straszne. Śmieszne i groźne. Tu mogą ze sobą “rozmawiać”, i robią to! Czym plakat różni się od innych obrazkowych wypowiedzi, grak, ilustracji? Może używać prawie każdej plastycznej techniki, ale przede wszystkim jest wiadomością, która ma zostać przeczytana, przekazana. Dobry plakat wciąga nas w swój świat - jego przekaz chcemy odkryć, poszukać, nie jesteśmy tylko widzami, zadajemy sobie trud rozszyfrowania opowieści. Składa się więc w części z rzeczy, które dzieją się w świecie wokół nas, z przemyśleń i zamierzeń swojego twórcy, ale też z tego, co my, oglądający, w nim zobaczymy. 

 

Podczas warsztatu stworzymy plakat, który będzie opowiadał o każdym z nas. Opowiemy o sobie za pomocą znaku, który każdy z nas wymyśli, inspirując się znakami ze świata oraz tym, kim każdy z nas jest. Co lubi, kocha. Czego nie może znieść. To trudne zadanie! Zaczniemy od inspiracji. Obejrzymy znaki, które można też nazwać logotypami. Każdy z nich znamy, często je widzimy, żyjemy wśród nich. Jakie znaki mamy w pamięci? Spróbujemy je przerysować - te, które się nam spodobają, a zaraz potem przerobimy je po swojemu. Przekręcimy, zmienimy. Nie wiemy, co nam z tego wyjdzie, ale na pewno będzie to coś własnego, samodzielnego, prawdziwego. Naszym celem jest zaangażować się w proces tworzenia.

 

Do dyspozycji będziemy mieć duże papiery, proste narzędzia graficzne (pędzle, czarny tusz, tłuste pastele, miękkie ołówki) i naszą nieskrępowaną inwencję. Co chcę powiedzieć? Jak to zapisać? Trzeba będzie zaufać swojej ręce i nie bać się! Na zakończenie każdy uczestnik wybierze swoją ulubioną pracę spośród wielu szkiców, które powstaną i połączymy je we wspólną wystawę.

 

W tym czasie rodziców oprowadzi po wystawie asystentka kuratora wystawy, Magda Olasińska. Wystawa Plakat – remediacje porusza zjawisko witalności tej dziedziny sztuki i projektowania we współczesnym świecie. W niezwykle przejrzyście i przystępnie zaprojektowanej przestrzeni Muzeum Plakatu śledzimy dziesięć mikro historii znanych plakatów, na internetowych filmach obserwujemy ideologiczne niszczenie afiszów politycznych, czy wreszcie przystajemy przed wymownymi działaniami miejskich aktywistów, którzy usuwają reklamy w miastach uważając, że za mocno zawłaszczyły naszą przestrzeń wizualną. Na końcu dochodzimy do drugiej części wystawy, która skupia się na interaktywnych możliwościach plakatu. Można tu obejrzeć plakaty animowane, przejrzeć memy, pograć na dwuwymiarowej perkusji czy wypróbować aplikację NO AD REMEDIATED (do ściągnięcia w sieci, bezpłatnie).